Sidebar

Τα παιχνίδια του 6ου ομίλου

Ισοπαλία στα Βραχνέικα, στο ματς που άνοιξε την αυλαία της Κυριακής, στον 6ο όμιλο. Νίκη από το Σάββατο για Παλληνιακό. Ακολουθούν όλα τα ματς.

Παλληνιακός – Φοίβος Κρεμαστής 2-1 (Αναλυτικά εδώ)

Διαγόρας Βραχνέικων – Διαγόρας Ρόδου 1-1

Σε ένα κακό ποιοτικά ματς, οι Ροδίτες είχαν την κατοχή, ενώ οι Αχαιοί τις ευκαιρίες, με τους δύο αντιπάλους να μοιράζονται τελικά, από ένα βαθμό.

Οι Ροδίτες πήραν πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ, μόλις στο 6’, με τέρμα του Μπουρλάκη, με σουτ, έπειτα από αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα. Η απάντηση, ωστόσο ήταν άμεση, με τους Αχαιούς να ισοφαρίζουν στο 18’, με «δράστη» το Νίκο Τρίγκα με κεφαλιά, ύστερα από κόρνερ του Σταυρόπουλου.

Πρώτος απείλησε ο Διαγόρας Βραχνέικων στο δεύτερο μέρος, με τον Τσιριγώτη να αγγίζει το γκολ, αλλά το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι (51’). Οι «κυανέρυθροι» άσκησαν πίεση στη συνέχεια, χωρίς όμως, σπουδαία φάση. Στο 81’, ξανά ο Τσιριγώτης σπατάλησε ευκαιρία για τα Βραχνέικα, αστοχώντας σε τετ α τετ με τον Ξενοδόχοφ. Ο ίδιος στο 93’, ήταν ο μοιραίος για την ομάδα του, καθώς πλάσαρε άστοχα, ανενόχλητος.

Διαγόρας Βραχνεϊκων (Σχοινάς): Μπαμπούνης, Ρουγκάλας (73’ Δριμάλας), Γκέγκα, Ρίλντι (46’ Νικολόπουλος), Τρίγκας Α., Τρίγκας Ν., Σταυρόπουλος (86’ Ζησιμόπουλος), Παπαδόπουλος, Τσιριγώτης, Γεωργαντόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος

Διαγόρας Ρόδου (Παντέλης): Ξενοδόχοφ, Γερόλυμος (70’ Χατζησάββας), Παγώνης, Κρητικός, Ντερτιλής, Μπαξεβάνος, Γιώργου, Γλυνός (90’ Τσαγκάρης), Δήμας (86’ Καρπαθάκης), Μπουρλάκης (20’ Μουκίδης), Ντουαλά

Ιάλυσος – Νίκη Τραγανού 3-0

Χωρίς να προβληματιστεί ιδιαίτερα, ο Ιάλυσος επικράτησε των Ηλείων, για το απόλυτο 4Χ4 στο πρωτάθλημα.

Ο Περογμαβράκης προειδοποίησε στο 11’, με δυνατό σουτ και λίγο μετά, στο 18’, άνοιξε το σκορ με πλασέ, αξιοποιώντας κεφαλιά πάσα του Μισέλ. Στο 30’, ο Βελλίνης μπήκε από τα αριστερά, σούταρε και ο Λαμπρόπουλος μπλόκαρε. Ο Μισέλ, από δημιουργός έγινε εκτελεστής, στο 36’ και με δυνατό σουτ, έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το 2-0. Πριν το ημίχρονο (45’) ο Ιάλυσος τελείωσε ουσιαστικά το παιχνίδι με κεφαλιά του Βελλίνη, ύστερα από σέντρα του Χειμωνέττου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα το δεύτερο μέρος, με το ρυθμό να έχει πέσει αισθητά. O «Τοξοβόλος» είχε την κατοχή, με τα λεπτά να περνούν χωρίς ευκαιρίες.

Ιάλυσος (Τερζής): Ανδρούτσος, Κόλα, Σταυλάς (61’ Μαντικός), Μακρυδημήτρης, Γεωργίου (70’ Αρέτογλου)Τσούπρος, Ρεκλείτης (46’ Αθανασίου), Περογαμβράκης, Μισέλ (55’ Ομπίνα), Βελίνης, Χειμωνέττος

Νίκη Τραγανού (Αντωνόπουλος): Λαμπρόπουλος, Κολοτούρος Κ., Κολοτούρος Χ., Κολοτούρος Ε., Γαργαρώνης, Λούτσι, Ακασσού, Κολοτούρος Δ. (46’ Καλογερόπουλος), Παπαχριστόπουλος (71’ Σκοζάι), Κολοτούρος Ν. (85’ Παπαπέτρου)

ΠΑΟ Βάρδας – Αστέρας Αμαλιάδας 2-0

Στον ΠΑΟΒ το ηλειακό ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής, που έφτασε στους εννέα βαθμούς. Χαμηλές πτήσεις για τους «βυσσινί».

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ, μόλις στο 8’, με αυτογκόλ του Γεωργακόπουλου, μετά από σουτ του Γούρμου. Ο ΠΑΟΒ είχε καθαρά την υπεροχή, απειλώντας άλλες δύο φορές, με το Γούρμο, ενώ στο 40’, ο Αστέρας έμεινε και με δέκα, λόγω αποβολής του Ν' Ντε.

Καλύτερος και στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟ Βάρδας, που έγινε επικίνδυνος, στο 47’, με πλασέ του Μπούνα. Στο 63’, ο Λιόσης έχασε πέναλτι, βρίσκοντας δοκάρι, ωστόσο το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Συγκεκριμένα, διαμορφώθηκε με πλασέ του Μικελάτου, στο 76’. Η αναμέτρηση έκλεισε με τεράστια χαμένη ευκαιρία του Ντόμα, που αστόχησε μόνος του, στις καθυστερήσεις.

ΠΑΟ Βάρδας: Λαδάς, Λιόσης (85' Ξύδης), Αγουρίδης, Δ. Νικολόπουλος, Θ. Νικολόπουλος (79' Ραμαντάνης), Π. Πολίτης, Γ. Πολίτης (59' Ντάζος), Ντόμας, Μπούνας, Μικελάτος, Γούρμος (73' Πέκεζ)

Αστέρας Αμαλιάδας: Χρήστου, Μωραϊτης (86' Σιούλας), Ζουλούμης, Ν' Ντε, Αφράτης, Γεωργακόπουλος, Μανωλιάς (89' Αθανασούλης), Σκόνδρας, Φάμπιο (66' Ζωγάκης), Καραγκούνης (81' Μαρκόπουλος), Κυριάζος

Παναιγιάλειος – Θύελλα Ραφήνας 2-1

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τους Αιγιώτες, δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Ραφηνιώτες, ενώ αμφότερες ομάδες έχουν πλέον 6 βαθμούς. Στο ματς της 4ης αγωνιστικής, κάθε αντίπαλος είχε από ένα ημίχρονο, με τον Παναιγιάλειο να επιβάλλει το ρυθμό του στο πρώτο 45λεπτο, πετυχαίνοντας δύο γκολ. Το σκορ άνοιξε ο Σκούτας, στο 38’, ενώ ο Φουρτάδο, στο 44’ διπλασίασε τα τέρματα των «μελανόλευκων». Στο δεύτερο ημίχρονο, ξ Θύελλα ανέβασε ρυθμό, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 60΄, με το Ζέκιο.

Παναιγιάλειος: Ντούνης, Γραμματίκας, Κυριακόπουλος, Δοξάκης, Μέρο, Λούγκος, Τζανουλίνος, Σκούτας Φουρτάδο, Κούντικ, Μητρόπουλος.

Θύελλα Ραφήνας: Πάντος, Φύτρος, Λ. Παπαδόπουλος, Σουλτανίδης, Σωτηριάδης, Ντόσκας, Μαργέτης, Αράπης, Κ. Μπουτάκης, Δημητρίου, Ζέκιο.

Αχαρναϊκός - Πανμοβριακός 1-0

Αν και ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, δημιουργώντας ευκαιρίες, οι νεοφώτιστοι έφυγαν με άδεια χέρια από το Μενίδι. Παρά τις ευκαιρίες του Πανμβοβριακού με το Νιφορόπουλο και Πυρρή, ο Αχαρναϊκός κατάφερε προς το τέλος (83') να επικρατήσει χάρη σε τέρμα του Μπουλγουρίδη, που έδωσε το πρώτο εφετινό τρίποντο στους πράσινους.

Αχαρναϊκός (Θανέλλας): Κούμης, Ιωαννίδης, Καρδάσης (65’ Ναούμ), Μακρής, Τζανέτος, Μουκίδης, Χαραλαμπόπουλος, Καρβουνίδης (60’ Μπουλγκουρίδης), Νικολάου (75’ Καραγεώργος), Αλμέϊντα (88’ Κογιός) Τσιντώνης

Πανμοβριακός (Σπυρόπουλος): Καραμανλής, Κάτσενος, Λιάκος Γ., Διακάτος, Νιφορόπουλος Π., Κοκκίνης, Νιφορόπουλος Γ. (82’ λ.τ. Σουρανής Ν.), Παλιάτσας (67’ Κουλούρης), Πυρρής, Αποστολόπουλος (60’ Σουρανής Α.), Αγγελής (49’ Χριστόπουλος)