Τα παιχνίδια του 3ου ομίλου

Τρομερό το Σούλι Παραμυθιάς στα Γρεβενά, ισόπαλοι αναδείχθηκαν Μακεδονικός Φούφα και Τηλυκράτης, με το διπλό επιστρέφει στην Καστοριά ο Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΕ ΛΙΓΟ...

Θεσπρωτός - Κρόνος Αργυράδων 0-0

Κόλλησαν στο μηδέν στην Ηγουμενίτσα... Θεσπρωτός και Κρόνος Αργυράδων δεν κατάφεραν να παραβιάσουν τις εστίες των Ζάχου και Κωνσταντάκου αντίστοιχα και πλέον, κοιτάζουν αμφότεροι τη δεύτερη αγωνιστική, εκεί όπου το "πλατανόφυλλο" αντιμετωπίζει" τον Τηλυκράτη στη Λευκάδα, ενώ οι πρωταθλητές Κέρκυρας υποδέχονται στο νησί τους τον Αχέροντα Καναλακίου.

Να σημειωθεί πως στο 60' οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, καθώς ο Κονισπολιάτης αποβλήθηκε από τον διαιτητή Μάντζιο.

ΣΚΟΡΕΡ: -

ΚΟΚΚΙΝΗ: 60' Κονισπολιάτης

Θεσπρωτός (Δημήτρης Μουρούτης): Κωνσταντάκος, Σταυρίδης, Μπέρτσος, Κατσέλης, Μητσέλος, Κωνσταντίνου Βασ., Φούντζουλας (80' Λάμπρου), Μπίκας, Γώγος (68' Γκόλιας), Ευθυμίου, Πέντσας.

Κρόνος Αργυράδων (Δημήτρης Θεοδοσιάδης): Ζάχος, Κωστακιώτης, Αχείμαστος, Μεσημέρης (45' Ντατίδης), Πολυχρονάκης (31' Γραικός), Κονισπολιάτης, Κατσιάμητας, Χατζηδημητρίου, Χαρτσίας (85' Πουλημένος), Κοιλιάρας (61' Λαμπόγλου), Σπαχίου.

Διαιτητής: Μάντζιος (Ηπείρου)
Βοηθοί: Θανασιάς (Ηπείρου), Λιόντος (Ηπείρου)

Μακεδονικός Φούφας – Τηλυκράτης Λευκάδας 1-1

Δύο... παλιοί γνώριμοι ανταμώθηκαν ξανά σήμερα, Κυριακή 30/9, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Γ' Εθνικής. Μακεδονικός Φούφας και Τηλυκράτης διασταύρωσαν τα ξίφη του ξανά μετά από μια σεζόν και... αλληλοεξουδετερώθηκαν, με την αναμέτρηση να λήγει ισόπαλη 1-1.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν στο όγδοο κιόλας λεπτό με τον Μαυροματίδη, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι νησιώτες γύρισαν στο παιχνίδι με το τέρμα του Ιασωνίδη. Επόμενος σταθμός για την ομάδα του Γιάννη Σαμαρά η Λευκίμμη, ενώ ο Τηλυκράτης υποδέχεται τον Θεσπρωτό.

ΣΚΟΡΕΡ: Μαυροματίδης / Ιασωνίδης

ΚΟΚΚΙΝΗ: -

Διαιτητής: Μαυρίδης (Πέλλας)
Βοηθοί: Δέλλιος (Πέλλας), Κεσίσογλου (Πέλλας)

ΑΟ Φλωριάδας – Μέγας Αλέξανδρος Καλλιθέας 0-1

Σπουδαίο απόγευμα για τον Μέγα Αλέξανδρο Καλλιθέας, ο οποίος απέδρασε με το διπλό από την Άρτα και την έδρα της Φλωριάδας. Το γκολ στο πρώτο μέρος έδωσε και τη νίκη στους φιλοξενούμενους, ενώ από πλευράς της, η ομάδα του ΑΟΦ προσπάθησε για κάτι καλό στο δεύτερο μέρος, χωρίς, όμως, να καταφέρει κάτι το αξιόλογο.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης επετεύχθη στο 15', όταν ο Ζάχαρης υπέπεσε σε πέναλτι, με τον Χασάι να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικά τον Ψαρρά για το 1-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

ΣΚΟΡΕΡ: 15' Χασάι

ΚΟΚΚΙΝΗ:

ΑΟ Φλωριάδας (Γιάννης Γιάννος): Ψαρράς, Ζάχαρης, Γκανάρας, Αντωνιάδης, Τσιφλίδης, Κακιώνης, Τσελά, Γκίκα, Λεκάνης, Τσαγκαλίδης, Γκαναβίας (59' Φελέκης)

Μ. Αλέξανδρος Καλλιθέας (Θόδωρος Βόλτσης): Κράτσιος, Τσόπρας (95' Γρηγοριάδης), Τάσιος, Μήνος, Λαδάς, Σαλβαρίνας (85' Ευαγγέλου), Μηλιάτης (90' Νικολόπουλος), Γκέγκας, Αποστολίδης (72' Αντωνιάδης Γ.), Αντωνιάδης Κ., Χασάι

Διαιτητής: Γιούργας (Κέρκυρας)
Βοηθοί: Σκορδίλης (Κέρκυρας), Μιχαλάς (Κέρκυρας)

Πηγή: artagoal.gr

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου – Θρίαμβος Σερβιανών 1-0

Και στο τέλος... Αχέροντας. Το σύνολο του Χρήστου Τζίμα νίκησε στις... καθυστερήσεις τον Θρίαμβο Σερβιανών, στην πρεμιέρα του τρίτου ομίλου της Γ' Εθνικής. Την επόμενη αγωνιστική οι Πρεβεζάνοι έχουν δύσκολη έξοδο στην Κέρκυρα και στην έδρα του Κρόνου Αργυράδων, ενώ οι Γιαννιώτες υποδέχονται τον Μακεδονικό Σιάτιστας.

Το γκολ που έκρινε τον αγώνα σκόραρε στις καθυστερήσεις ο Μιχάλης με κεφαλιά, εκμεταλλευόμενος την αδράνεια του Χαρίση.

ΣΚΟΡΕΡ: 90+ Μιχάλης
ΚΟΚΚΙΝΗ: -

ΠΑΣ Αχέρων Καναλακίου (Χρήστος Τζίμας): Ραχιώτης, Ζδράβος, Βασιλειάδης (48΄λ.τρ.Λουκούμης), Φράγκος, Πάνος, Χριστογιάννης, Νικολάου (84΄Ελέζι), Γούλας, Κούσης, Βασιλείου (74΄Νόνας), Μιχάλης.

Θρίαμβος Σερβιανών (Αλέκος Τάτσης): Χαρίσης, Μπάλλας (78΄ Πάσχος), Δρόσος, Μανιώτης, Βραχνός (85΄ Κομπίλας), Πάκος, Μούτσιος (60΄ Μουζακίτης), Τσιαφίτσας, Μπλέτσας, Ηλίας, Αλεξίου (89΄Μελιγγιώτης).

Διαιτητής: Στεφάνου (Θεσπρωτίας)
Βοηθοί: Τίκας (Θεσπρωτίας), Παπαλαζάρου (Θεσπρωτίας)

Πηγή: sportime24.gr

Γρεβενά Αεράτα – Σούλι Παραμυθιάς 0-5

"Αεράτο" ήταν το Σούλι, το οποίο με πέντε τέρματα στην έδρα των Γρεβενών Αεράτων σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του τρίτου ομίλου της Γ' Εθνικής. Την ερχόμενη αγωνιστική οι Πρωταθλητές Θεσπρωτίας υποδέχονται τον Ναυπακτιακό Αστέρα, ενώ οι "νεοφώτιστη" ομάδα από τα Γρεβενά αντιμετωπίζει στην Καστοριά τον Μεγάλο Αλέξανδρο Καλλιθέας.

Στο 2' ο Παρχαρίδης έκανε το 1-0, ενώ στο 10' ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα γκολ των Ηπειρωτών. Δέκα λεπτά μετά ξανά ο Παρχαρίδης ανέβασε τον πήχη του σκορ στο 3-0, ενώ ο ίδιος σημείωσε χατ-τρικ. Λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα ο Τσουμάνης έκανε το 4-0, με τον ίδιο να διαμορφώνει το 5-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 2' 10' 20' Παρχαρίδης, 41' 90+ Τσουμάνης
ΚΟΚΚΙΝΗ:

Διαιτητής: Θεοδωρόπουλος (Φλώρινας)
Βοηθοί: Δράγος (Φλώρινας), Πράχαλης (Κοζάνης)

Πηγή: theball.gr

Μακεδονικός Σιάτιστας – Ναυπακτιακός Αστέρας 1-2

Σπουδαία... απόδραση από τη Σιάτιστα έκανε ο Ναυπακτιακός Αστέρας, ο οποίος νίκησε τον τοπικό Μακεδονικό με 2-1. Αμφότερες οι ομάδες είναι νεοφώτιστες και έψαχναν τη νίκη για να μπουν με το δεξί στο πρωτάθλημα, κάτι το οποίο κατάφεραν οι Πρωταθλητές Αιτωλοακαρνανίας. Να σημειωθεί πως στη Δυτική Μακεδονία ταξίδεψαν αρκετοί οπαδοί του Αστέρα, δίνοντας τον δικό του τόνο στην αναμέτρηση.

Στα του ματς, οι παίκτες του Σκούνα έκαναν το 1-0 στο 67' με τον Λαγό, ενώ στο 73' οι "κυανόλευκοι" ισοφάρισαν με τον Τσακνάκη. Το τελικό σκορ πήρε μορφή στο 85', με το περίτεχνο γκολ του Γκασούκα.

ΣΚΟΡΕΡ: 73' Τσακνάκης / 67' Λαγός, 85' Γκασούκας
ΚΟΚΚΙΝΗ: -

Μακεδονικός Σιάτιστας (Καραμπατζάκης): Πάντος, Μπατσής, Μπόζιαρης, Μούστα, Τσιούκρας Ι. (58’ Σέχι), Χαντάβας (89’ Ζαγκουντίνος), Τσιούκρας Χ., Ταφαρλής, Σβίρος (75’Δονούλης), Παπαγαθονίκου, Τσακνάκης (86’ Λιάμης)

Ναυπακτιακός Αστέρας (Σκούνας): Μανιάτης, Καζανάς, Χριστόπουλος, Κωκωνής, Θεοχάρης, Κυριαζόπουλος, Λαγός (90’ Νικολακόπουλος), Γιαννόπουλος (88’ Χριστογιάννης), Γραμματικόπουλος (77’ Γκασούκας), Σαμπάνει (84’ Καραγιαννίδης), Κωστής

Διαιτητής: Πολυχρονίου (Καστοριάς)
Βοηθοί: Πρέσπαρης (Καστοριάς), Σιδερίδης (Καστοριάς)

Πηγή: top-sport.gr

Ρεπό: ΑΕ Λευκίμμης