×

Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 359

Επιστροφή στις νίκες (1-0)

Με το γκολ του Μπρίτο στο 28’, ο Απόλλων Πόντου επικράτησε της Καλλιθέας στην Καλαμαριά, στο πλαίσιο της έβδομης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Football League.

Την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχαν οι «ροσονέρι», οι οποίοι επέστρεψαν στα «τρίποντα» μετά από δύο αγωνιστικές και σκαρφάλωσαν στην πέμπτη θέση. Η επόμενη αγωνιστική θα βρει την ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη στην Κρήτη και το Ηράκλειο, για το ματς με τον Εργοτέλη. Στον αντίποδα η Καλλιθέα άφησε πίσω της τη νίκη επί του Παναιγιάλειου και πλέον, στρέφεται στο παιχνίδι της επόμενης Κυριακής με τον Απόλλωνα Λάρισας στο «Ελ Πάσο».

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα έγινε στο 1’, με το καλό σουτ του Μπρίτο να περνά ελάχιστα άουτ. Οκτώ λεπτά μετά η Καλλιθέα κέρδισε φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή, με τον Συριόπουλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λόπεθ. Στο 13’ και μετά από παράλληλη σέντρα του Γεωργιάδη από τα δεξιά, ο Χασομέρης πήρε την κεφαλιά και ο Κουτουγλίδης μπλόκαρε σταθερά. Στο 22’ και μετά από ωραία ατομική προσπάθεια, ο Ταλέντο επιχείρησε το σουτ, με τη μπάλα να περνά ψηλά άουτ. Πέντε λεπτά μετά οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Έπειτα από λάθος έξω από την περιοχή, ο Μπρίτο έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραίο σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα των «κυανόλευκων» για το 1-0. Στο 40’ ο Σμυρλής επιχείρησε από τα αριστερά μια σέντρα-σουτ, χωρίς να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Λόπεθ. Δύο λεπτά μετά ο Ταμπάκης βγήκε απέναντι από τον γκολκίπερ του Απόλλωνα, όμως το πλασέ του, υπό την πίεση του Σαμαρά, δεν ήταν καλό, με τον τελευταίο να μπλοκάρει σταθερά.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Καλλιθέα έχασε σπουδαία ευκαιρία να την ισοφάριση. Έπειτα από λάθος της άμυνας των Ποντίων, ο Ταμπάκης επωφελήθηκε της κατάστασης, ωστόσο το τελείωμά του μέσα από την περιοχή έβγαλε σε κόρνερ ο Λόπεθ. Στο 49’ το δυνατό σουτ του Παπαγγελή πέρασε πάνω από τα δοκάρια ενώ στη συνέχεια, οι Θεσσαλονικείς έχασαν δύο "απανωτές" ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Στο 61’ και μετά από σέντρα του Γεωργιάδη, η κεφαλιά του Καλογέρη κόντραρε στον Ντιακιτέ, με τη μπάλα να περνά κόρνερ. Ένα λεπτό μετά το πλασέ του Μπρίτο μέσα από την μεγάλη περιοχή πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του εξουδετερωμένου Κουτογλίδη. Στο 76’ και έπειτα από λάθος του Ντιακιτέ, ο Συμελίδης βγήκε σε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Καλλιθέας, όμως το πλασέ του προσέκρουσε στο δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη ένα δοκάρι, με το ωραίο σουτ του Χασομέρη στο 79’. Το τέλος του αγώνα βρήκε τους φίλους του Απόλλωνα να πανηγυρίζουν τη νίκη.

ΣΚΟΡΕΡ: 28’ Μπρίτο
ΚΟΚΚΙΝΗ: -

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Λόπεθ, Γεωργιάδης, Αμαραντίδης, Συμελίδης, Μπρίτο (89’ Κυβελίδης), Καλαϊτζίδης, Καπίας, Λιόνης (71’ Φάμπιο), Καλογέρης, Χασομέρης (90+ Γκουγκούδης), Σαμαράς.
Καλλιθέα (Μαρσέλο Τροϊζι): Κοτουγλίδης, Βασιλείου, Συριόπουλος, Ντακιτέ, Καντέ, Μίγγος (84’ Μήλιος), Ταλέντο, Χοτζάλι, Σμυρλής (70’ Μάκο), Ταμπάκης (80’ Γκέτσι).

Διαιτητής: Ρούσης (Θεσσαλίας)
Βοηθοί: Εμπλιούκ (Ξάνθης), Κηλικιώτης (Ξάνθης)