×

Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 359

Τον άφησε... δεύτερο (1-0)

Ο Πανιώνιος έψαχνε τη νίκη για να προκριθεί στους «16» ως πρώτος από τον έβδομο όμιλο, όμως ο αδιάφορος Παναιγιάλειος ήταν αυτός που έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο με το «τρίποντο».

Αν και ήδη αποκλεισμένο, το σύνολο του Αλέξη Σπυρόπουλου μπήκε στο γήπεδο προσπαθώντας να πάρει τη νίκη και τα κατάφερε. Από την πλευρά του, ο Πανιώνιος ανέβασε ρυθμό μετά το γκολ που δέχτηκε, είχε τις ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να βρει δίχτυα και φεύγει από το Αίγιο χωρίς βαθμό, πράγμα που σημαίνει ότι θα πάει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης ως δεύτερος.

Επόμενο παιχνίδι για τον Παναγιάλειο, αυτό στην Αθήνα με την Καλλιθέα (4/12, 15:00). Τέλος αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκε από την αχαϊκή ΠΑΕ ο ποδοσφαιριστής της αθηναϊκής ομάδας και νυν προέδρος του ΠΣΑΠ, Παναγιώτης Κόρμπος, ο οποίος κατά το παρελθόν έχει φορέσει και τα "μελανόλευκα".

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο 10’, με τον Κοκκόρη να σουτάρει και τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 24’ ο Κριστέτο από τα δεξιά επιχείρησε μια σέντρα, ο Σταματής επιάσε την κεφαλιά χωρίς, όμως, να βρει στόχο. Στο 32’ ο Πανιώνιος κέρδισε φάουλ, ο Βουκελάτος ανέλαβε την εκτέλεση, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Αθανασίου. Δώδεκα λεπτά το σουτ του ίδιου παίκτη κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, ένα κόρνερ το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Ο Παναιγιάλειος μπήκε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 49’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-0. Ο Κόκκορης μπήκε στην περιοχή και με πλασέ (όντας υπό πίεση) έστειλε τη μπάλα άουτ. Ένα λεπτό μετά οι «μελανόλευκοι» έκαναν ότι δεν έκαναν προηγουμένως. Ο Σταματής βρήκε όμορφα τον Κόκκορη, με τον τελευταίο να κάνει ένα ακόμη πιο όμορφο τελείωμα και να βάζει μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Στο 58’ ο Κοντοχρήστος δέχθηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του για την συνέχεια του αγώνα με δέκα παίκτες. Στο 65’ οι «κυανέρυθροι» κέρδισαν φάουλ σε πολύ καλό σημείο, ωστόσο η εκτέλεση του Σπιριντόνοβιτς «βρήκε» στο τείχος. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Κόκκορης έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή, με το σουτ του να περνά πάνω από τα δοκάρια.

Στο 70’ και μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Γεσίλ, το τελείωμα του οποίου δεν ανησύχησε τον Αθανασίου. Δυο λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης σούταρε, με τον γκολκίπερ του Παναιγιάλειου να μπλοκάρει τη μπάλα. Στο 75’ της αναμέτρησης ο Πανιώνιος έχασε ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Γεσίλ «πάτησε» στον Μασούρα, με τον τελευταίο να αστοχεί πιεσμένος. Τρία λεπτά μετά οι Νεοσμυρνιώτες έχασαν ακόμη μια σπουδαία ευκαιρία. Έπειτα από σέντρα από τα αριστερά, ο Ντουρμισάι πήρε την κεφαλιά και ο Αθανασίου προέβη σε σπουδαία απόκρουση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι Αιγιώτες είχαν δοκάρι σε σουτ του Κόκκορη.

ΣΚΟΡΕΡ: 50’ Κόκκορης

ΚΟΚΚΙΝΗ: 58’ δ.κ. Κοντοχρήστος

Παναιγιάλειος (Αλέξης Σπυρόπουλος): Αθανασίου, Ρέλλας. Κοντοχρήστος. Στίκας, Βλάχος, Μπρους, Γαβριηλίδης (46’ Ντέμο), Κριστέτο (76’ Κανάλς), Γκούφας, Κόκκορης, Σταματής

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Μπαντής, Παπαγεωργίου, Σαραμαντάς (60’ Βλάχος), Σταυρόπουλος, Κάργας, Πινιώτης, Βουκελάτος (60’ Βουκελάτος), Σαββίδης, Μασούρας, Γλυνός (46’ Σπιριντόνοβιτς), Ντουρμισάι

Διαιτητής: Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας)