Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 359

«Απόδραση» για ΟΦΗ (1-2)

Οι Κρητικοί πέρασαν νικηφόρα από την έδρα του Πανσερραϊκού, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Football League.

Αποστολή εξετελέσθη για τον ΟΦΗ, που έκανε... ποδαρικό με νίκη στη νέα σεζόν. Με τα γκολ των Χαντί και Κουτσιανικούλη, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου φεύγει με το «τρίποντο» από την πόλη της βόρειας Ελλάδας, κοιτάζοντας πλέον το επερχόμενο ματς με την Αναγέννηση στην Καρδίτσα (5/11, 15:00). Από πλευράς της, η σερραϊκή ομάδα είχε κάποιες καλές ευκαιρίες στο παιχνίδι, με αποκορύφωμα το γκολ της ισοφάρισης του Τσελεπίδη στις καθυστερήσεις. Η επόμενη Κυριακή (5/11 15:00) θα βρει τον Πανσερραϊκό στο Αίγιο, για την αναμέτρηση με τον τοπικό Παναιγιάλειο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Οι Κρητικοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, με τον Πανσερραϊκό να αμύνεται σωστά. Έτσι, η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκε στον ΟΦΗ, με τον Ορτέγκα στο 3' να επιχειρεί ένα καλό σουτ και τη μπάλα να περνά άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Κουσκουνάς κινήθηκε ωραία στη πλάτη της άμυνας, πήρε τη μπάλα και με ωραίο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, με τον διαιτητή να υποδεικνύει τον 27χρονο επιθετικό σε θέση οφσάιντ. Στο 8’ το μακρινό σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Στρέζο. Στο 20’, μετά από παράλληλη του Άγγελου Χαντί, ο Νίκος Κουσκουνάς επιχείρησε ένα σουτ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ρίστιτς, ενώ οκτώ λεπτά μετά, το γυριστό του Γκούρτσα πέρασε ψηλά άουτ. Στη συνέχεια, το σύνολο του Περικλή Αμανατίδη πήρε κάποια μέτρα στο γήπεδο, κάνοντας πιο αισθητή την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο. Στο 33’ πλέον, τα «λιοντάρια» κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, με τον Πόζογλου να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Η μπάλα αρχικά «βρήκε» στα σώματα, με τον άρχοντα της αναμέτρησης, κ. Κιοτζένη, να υποδεικνύει επανάληψη, καθώς θεώρησε πως το τείχος δεν είχε τοποθετηθεί σωστά. Έτσι, το φάουλ εκτελέστηκε από πιο κοντινή απόσταση, με τον Πόζογλου αυτή τη φορά να «σημαδεύει» το κάθετο δοκάρι του Ρίστιτς και στη συνέχεια της φάσης, τον Ρούτση να στέλνει την κεφαλιά άουτ. Στο 38’ ήρθε το 1-0 για τον ΟΦΗ. Ο Χαντί με όμορφο τελείωμα εκτός περιοχής αιφνιδίασε τον τερματοφύλακα του Πανσερραϊκού, ο οποίος είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Στο 42’ το καλό σουτ του Τσιμίκα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων ενώ στο 43’, οι Σερραίοι έχασαν ακόμη μια ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Πόζογλου επιχείρησε ένα σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Στρέζο να αποκρούει εξαιρετικά σε κόρνερ.

Στην πρώτη καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ο Όμιλος έφτασε στην επίτευξη του δεύτερου τέρματος. Στο 63’ ο Οικονόμου θα βρει τον Ορτέγκα, ο οποίος αρχικά νικήθηκε από τον Ρίστιτς, με τον Κουτσιανικούλη (ο οποίος πέρασε ως αλλαγή πριν πέντε λεπτά) να εκμεταλλεύεται το «ριμπάουντ» και με πλασέ να ανεβάζει τον πήχη του σκορ στο 2-0. Στο 72’ ο Σιάκκας είδε το σουτ του να περνά ψηλά άουτ και στο 73’ ο Κουσκουνάς, μετά από μπαλιά του Χαντί, έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Ρίστιτς. Στο 76’ ο Τσελεπίδης θα επιχειρήσει μια σέντρα από τα αριστερά, με τον Γκούρτσα να πιάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να περνά άουτ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι γηπεδούχοι μείωσαν στο σκορ. Ο Σιάκκας εκτέλεσε το κόρνερ και ο Τσελεπίδης με το κεφάλι διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 38’ Χαντί, 63’ Κουτσιανικούλης/90+ Τσελεπίδης
ΚΟΚΚΙΝΗ: -

Πανσερραικός (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσαμούρης, Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Στέβιτς (46’ Τσελεπίδης), Παπουτσογιαννόπουλος, Σιάκκας, Πόζογλου (70’ Φούτσου), Τσιμίκας, Ρούτσης (70’ Δούμτσος), Γκούρτσας.
Ο.Φ.Η. (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Νάστος, Ορτέγκα, Κουσκουνάς, Χαντί, Μάρτος (58’ Κουτσιανικούλης), Κομεσίδης (79’ Ρούσσος), Οικονόμου (76’ Πορτουλίδης), Κοιλιάρας, Ζιαμπάρης, Ποτουρίδης.

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)
Βοηθοί: Κούλα (Ξάνθης), Τζιότζιος (Θράκης)