Sidebar

Ήττα με απρόοπτο για Άρη (1-2)

Με... σκυμμένο το κεφάλι έφυγαν στο δεύτερο παιχνίδι προετοιμασίας οι «κιτρινόμαυροι» - Αγωνία για Ιντζόγλου.

Την ήττα με 2-1, γνώρισε από τον Παναιτωλικό, ο Άρης, σε φιλικό που διεξήχθη στο Δημοτικό στάδιο Βέροιας το Σάββατο (12/8), στο πλαίσιο προετοιμασίας ενόψει της νέας σεζόν, για τους δύο συλλόγους. Άτυχος της αναμέτρησης όμως, ήταν ο Ιντζόγλου, που αποχώρησε τραυματίας στο 73ο λεπτό, έχοντας μπει στο ματς, με την έναρξη του δευτέρου 45λέπτου.

Πέρα της αγωνίας για την κατάσταση του «κιτρινόμαυρου» μέσου, οι Δημήτρης Σπανός και Μάκης Χάβος είχαν την ευκαιρία να δοκιμάσουν πρόσωπα και καταστάσεις, με φόντο την επερχόμενη αγωνιστική περίοδο σε Football League και Super League, αντίστοιχα.

Τα γκολ του αγώνα σημειώθηκαν στο 16’ με τον Σόουζα, με τους Αγρινιώτες να φτάνουν στην ισοφάριση, έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μάρκος Πάουλο, στο 34’ και να κερδίζουν τελικά τον αγώνα με γκολ του Κλέσιο, στο 87’.

Να σημειωθεί πως στο 90' ο Λώττας δέχτηκε την κόκκινη κάρτα, με τον Παύλο Μυροφορίδη να ζητά τη λήξη του παιχνιδιού, βλέποντας πως η κατάσταση πάει να ξεφύγει.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα, χωρίς καμιά από τις δύο ομάδες να απειλεί την αντίπαλη εστία. Στο 20’ όμως και ουσιαστικά στην πρώτη καλή στιγμή του ματς, ο Άρης άνοιξε το σκορ. Ο Στεφάνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Σόουζα να πιάνει το σουτ από κοντά και να κάνει το 1-0. Οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν λίγο μετά με τον Πασά, δίχως όμως να αλλάξει κάτι στο σκορ. Στο μισάωρο υπήρξε μικρή διακοπή, ώστε να μπορέσουν οι παίκτες να δροσιστούν.

Στο 33’ ο Παναιτωλικός δημιούργησε τις προϋποθέσεις για ισοφάριση, κερδίζοντας πέναλτι με τον Κλέσιο, σε μαρκάρισμα του Κάσοου. Ο Μάρκος Πάουλο ευστόχησε στην εκτέλεση και ισοφάρισε σε 1-1, στο 34’. Στο επόμενο λεπτό, ο Διαμαντόπουλος με σουτ προσπάθησε να βάλει εκ νέου τους Θεσσαλονικείς μπροστά στο σκορ, με το σουτ του όμως, να το μπλοκάρει ο Κυριακίδης. Στο 38’ ήταν σειρά της ομάδας από το Αγρίνιο να απειλήσει, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροντρίγκες να περνάει άουτ. Στα υπόλοιπα λεπτά μέχρι και την ανάπαυλα δεν άλλαξε κάτι, με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ, στο 1-1.

Με τον Δημήτρη Σπανό να αλλάζει, όπως και με τη Βέροια, όλη την 11άδα του Άρη, ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο, του ματς. Όπως και στο πρώτο μέρος, καμία ομάδα δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια καλή φάση μπροστά από τα αντίπαλα καρέ, με τους «κιτρινόμαυρους» να έχουν την κατοχή της μπάλας. Ο Παναιτωλικός ήταν όμως εκείνος που απείλησε πρώτος στην επανάληψη, αρχικά με το σουτ του Μοράρ στο 62’, που κατέληξε έξω και έπειτα με τον Κλέσιο στο 63’, που είδε την προσπάθειά του να σταματάει στον Καντιμοίρη. Ο ίδιος παίκτης απείλησε και στο 65’, όταν η κεφαλιά του, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, κατέληξε άουτ.

Στο 70’ ο Άρης δημιούργησε την πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και ο Μπαργκάν με υπέροχη ατομική ενέργεια και αριστερό πλασέ, απείλησε την εστία του Κυριακίδη, με τον Έλληνα τερματοφύλακα, να δείχνει τα αντανακλαστικά του και να διατηρεί το 1-1. Στο 73’ ο Ιντζόγλου αποχώρησε αναγκαστικά, καθώς δεν μπορούσε να συνεχίσει, λόγω τραυματισμού, με τον Νταγκρά να περνά στη θέση του. Στο 76’ ο Ρότσα επωφελήθηκε από το λάθος του Νέτο στην άμυνα, δίχως όμως να καταφέρει να σκοράρει. Στο επόμενο λεπτό, ο Καντιμοίρης έδωσε για άλλη μια φορά το παρών, διώχνοντας με τα πόδια σουτ του Μάζουρετς. Στο 87’ ο Κλέσιο κατάφερε τελικά να νικήσει τον Καντιμοίρη από κοντά και να γράψει το 2-1 για τον Παναιτωλικό, με το σκορ αυτό να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Σκόρερ: 16’ Σόουζα – 34’ Μάρκος Πάουλο (πεν.), 87’ Κλέσιο

Κόκκινη: 90' Λώττας

Άρης (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Τσουμάνης, Σόουζα, Τζανακάκης, Δεληζήσης, Νίκιτς, Παυλίδης, Πασάς, Κάσσος, Στεφάνοβιτς, Διαμαντόπουλος

Έπαιξαν και οι: Καντιμοίρης, Μαραγκός, Βαλεριάνος, Μουμίν, Ιντζόγλου (75’ Νταγκράς), Μπαργκάν, Λώττας, Νέτο, Καπνίδης, Κλιγγόπουλος και Ντούνης

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κυριακίδης, Χαντακιάς, Ροντρίγκες, Μίγας, Ρόχα, Μάρκος Πάουλο, Ντιέγκο Λόπεθ, Μάζουρετς, Μπαουγκέ, Ντιάζ Τζορτζ, Μοράρ

Έπαιξαν και οι: Ρόσα, Μπεχεράνο, Μαρκόφσκι